Mūsdienās daudzi cilvēki strādā vienveidīgu, monotonu darbu pie datora, katru dienu atkārtojot vienas un tās pašas roku darbības. Katrs zina, ka regulārs darbs pie datora bojā acu un muguras veselības stāvokli, taču ne katrs ir informēts, ka šāda ikdienā ietekmē arī plaukstas locītavas un var izraisīt dažāda veida neiropātijas, piemēram, karpālā kanāla sindromu.

Kas ir karpālā kanāla sindroms?

Lai saprastu vairāk par šo saslimšanu, ir jāiedomājas, ka karpālais kanāls atgādina dāvā veida tuneli plaukstas pamatnē. Tajā atrodas dažādas fascijas, cīpslas un nervi. Kad traumu vai saspringuma dēļ šis “tunelis” tiek nospiests, tiek nospiesti arī tajā esošie nervi. Tieši šī nospiešana arī izraisa virkni nepatīkamu sajūtu.

Kādi ir karpālā kanāla slimības simptomi?

Karpālā kanāla sindroma sākumstadijas daudzos gadījumos tiek vienkārši nepamanītas. Lielākoties tas notiek tāpēc, ka slimības simptomi liekas “salīdzinoši mazi”. Parasti tā ir neliela roku (sevišķi pirkstu) tirpšana, kad pastiprinās nakts stundās. Tālāki simptomi sevī var atvērt sāpes un jutības nozaudēšanu. Nereti cilvēki tikai tādos gadījumos pirmo reizi aizdomājas par ārsta apmeklēšanu. Taču to noteikti nevajadzētu atlikt.

Kā ārste karpālā kanāla sindromu?

Sindroma ārstēšana ir ļoti atkarīgas no slimības stadijas. Sākumstadijās simptomus mazina parasta roku atpūtināšana, saudzējošākas režīms un vingrošana. Slimībai progresējot, to var nākties ārstēt medikamentozi ar pretiekaisuma preparātiem vai fizioterapiju, taču pavisam sarežģītos gadījumos vienīgais risinājums ir operācija.

Kā notiek operācija un cik tā maksā?

Operācija parasti nav sarežģīta. Tā tiek veikta ar mērķi atsegt nervu un mazināt spiedienu uz tā. Parasti tā neaizņem daudz laika un tiek veikta zem vietējās anestēzijas. Jau pirmajā naktī pēc operācijas pacienti izjūt, ka tirpšana un roku sāpes ir mazinājušās vai pazudušas pilnībā. Karpālā kanāla sindroma ārstēšana daudzās vietās notiek valsts apmaksātas programmas ietvaros, tāpēc tā nav dārga. Parasti pacienta līdzizmaksas nepārsniedz vairāk par 40 eiro.