Zelts – jau daudzus gadu tūkstošus tiek uzskatīts par īpaši vērtīgu metālu un tiek plaši izmantots visdažādākajās jomās. Rotaslietas, dažādi rituāli, zinātne un valūta – tie ir tikai daži piemēri, kur cilvēki ir izmantojuši zeltu un tā īpašības.

Mūsdienās tieši no zelta tiek izgatavotas lielākā daļa rotaslietu. Īpaši populārs tas ir saderināšanās un laulības gredzenu ražošanā. Kā var izlasīt šajā rakstā – zeltam ir daudz priekšrocību salīdzinot ar citiem metāliem. Tam ir vairākas krāsas, tas ir izturīgs un laika gaitā nezaudē savas īpašības, tāpat to ir viegli kopt un, atšķirībā no sudraba, tas nepaliek melns.

Alķīmija jeb “zinātne par zeltu”

Katrs no mums vismaz vienu reizi ir dzirdējis kaut ko par alķīmiju. Bet vai jūs zināt, ka tā savulaik tika uzskatīta par veselu zinātni, kas tika veltīta zeltam? Alķīmiķi pielietoja daudz zināšanu, mēģinot dabūt filozofu akmeni, ar kura palīdzību jebkuru metālu varētu pārvērst par vērtīgo zeltu. Protams, tolaik viņi vēl nezināja, ka zelts ir atsevišķs ķīmisks elements un to mākslīgi iegūt nav iespējams. Taču tieši alķīmija ir pamatne mūsdienu ķīmijai un devusi lielu guvumu arī medicīnai, fizikai, metalurģijai, mākslai un citām svarīgām zinātnēm.

Zelta ieguve

Daudzi cilvēki nemaz nezina, ka zelta iegūšana ir ļoti smags fizisks darbs. Tas tiek iegūts šahtās, kuras var būt pat 4000 metru dziļumā. Temperatūra šahtās var sasniegt +30 °C, kas ļoti apgrūtina darbu. Mūsdienās lielākā daļa zelta tiek iegūta Ķīnā. 2020. gadā 365 tonnas zelta nāca tieši no turienes. Otrajā vietā vērtīgo metālu iegūšanā ir ASV, aiz kuras seko Dienvidāfrika un Austrālija.

Zelta drudzis

19. gadsimtā bija raksturīgs īpašs fenomens jeb zelta drudzis. Tā ir parādība, kad kādā konkrētajā vietā tiek atklāts zelts, un vēlāk uz to vietu dodas milzīgs daudzums cilvēku. Vēsturē īpaši slavens ir Kalifornijas zelta durdzis. Tas sākās 1848. gadā un turpinājās 7 gadus līdz zelts sāka beigties. Kalifornijā tika atrasts liels zelta daudzums, un šī ziņa izplatījās tik ātri un tik tālu, ka uz turieni zelta meklēšanā devās vairāk nekā 300 tūkstoši cilvēku no visas pasaules. Tieši pateicoties zelta drudzim San Francisko no mazas pilsētiņas dažu gadu laikā pārvertās par milzu pilsētu, kas savukārt veicināja strauju Kalifornijas štata attīstību. Pēc mūsdienu naudas vērtības tur tika atrasti zelta gabali vairāku miljardu dolāru vērtībā.